Arhiva
Sport
Competitie de skandenberg in cadrul Zilelor Municipiului Calarasi
Duminica aceasta (23 septembrie 2018), calarasenii si nu numai sunt asteptati de dimineata, in centru, la o competitie inedita, organizata in cadrul Zilelor Municipiului Calarasi.
Astfel, Primaria Municipiului Calarasi, impreuna cu Asociatia Romana de Skandenberg „Brat de fier” organizeaza o competitie, in centrul orasului, la care sunt asteptati toti calarasenii ,,fortosi” sa concureze si sustinatorii lor. Asteptati sunt si cei care doresc sa fie spectatorii unui maraton de anvergura ce il are ca invitat pe nimeni altul decat pe Radu Valahu, multiplu campion la skandenberg, recunoscut pentru forta, spiritul sportiv de neintrecut, considerat unul dintre cei mai puternici oameni din tara.
Competitia, la care amatorii se pot inscrie chiar in acea dimineata, intre orele 08.00 si 10.00, pe baza actului de identitate, se va desfasura pe categorii: barbati (pana in 75 de kg si intre 76 kg - 95 kg si peste 95 kg) si feminin.
Premiile, la fiecare categorie, sunt: premiul I-200 lei, premiul II-100 lei, premiul III-50 lei.
[citeste]
Victorie la capatul unui meci de infarct!
Dan Alexa si-a dorit foarte mult victoria sambata, in partida de acasa cu FC Botosani, din cadrul etapei a 8-a si a obtinut-o. Cu mari sacrificii, dar absolut meritat!
Oaspetii au deschis scorul relative repede. In minutul 15, dintr-o imprudenta, Gabi Simion il “culca” in careu pe masivul Mihai Roman iar centralul pitestean Catalin Popa dicteaza penalty transformat cu ceva sanse de Emanuel Rodriguez.
Dunarea putea egala 10 minute mai tarziu. Miron l-a faultat in supafata de pedeapsa pe Ndiaye Mediop dar Silviu Pana iroseste lovitura de la 11 metri. Suteaza slab in dreapta lui Pap care a reusit sa devieze balonul in bara si de acolo faza s-a stins.
Elevii lui Dan Alexa reusesc pana la urma egalarea. Dupa ce in minutul 28, Hamidou a trimis cu effect la coltul lung, putin pe langa bara lateral, tot el, un minut mai tarziu il serveste perfect pe Bodo Kanda care reia cu latul din 11-12 metri, pe jos, in stanga lui Pap. Botosaniul putea trece in avantaj insa albanezul Enriko Papa trimite in bara in minutul 33. Dunarea trece in avantaj in minutul 37. Kanda executa magistral un corner de pe stanga iar din careu, Alin Dobrosavlevici reia cu capul fara sperante pentru portarul Pap.
2-1 este scorul cu care se incheie prima parte insa la nici 7 minute de la reluare, oaspetii egaleaza. Arbitrul acorda in mod eronat penalty la un presupus fault al lui Tenea asupra lui Diego Frabbrini pe care acelati Rodriguez il transforma si de data asta cu putin noroc.
Dunarea nu cedeaza iar eforturile sale vor fi rasplatite in minutul 84 cand neobositul, Ndiaye Mediop reia cu latul din 6 metri dupa un corner de pe dreapta.
Dunarea obtine a 3-a victorie stagionala si urca deocamdata pe 5 cu 12 puncte, cu 2 mai putine decat ocupanta locului I, FCSB care va juca duminica la Cluj cu campioana CFR.
Urmatorul examen va fi sustinut duminica viitoare la Voluntari, acolo unde Dan Alexa&Co se vor duela cu FCSB.